dcsimg

Cukrzyca ciążowa – co to oznacza ?

Cukrzyca ciążowa to zespół zaburzeń metabolicznych, które manifestują się głównie podwyższonym poziomem cukru we krwi. W Polsce jest ona jednym z najczęstszych powikłań ciąży.
Rozwija się u około 3–8 % ciężarnych.

Na rozwój cukrzycy ciążowej jesteś narażona, jeśli występuje u Ciebie nadwaga lub otyłość, masz nadciśnienie tętnicze, a także urodziłaś więcej niż dwoje dzieci. Czynnikiem ryzyka jest również wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy. Choroba może też rozwinąć się u Ciebie, jeśli urodziłaś dziecko o wadze 4 kg lub większej albo już wcześniej przebyłaś cukrzycę ciążową. Powinnaś mieć na uwadze fakt, że u około 30% ciężarnych, u których rozpoznano cukrzycę ciążową, nie występują żadne czynniki ryzyka tej choroby. Właśnie dlatego wszystkie ciężarne powinny być objęte badaniami diagnostycznymi pozwalającymi wykryć powikłanie, jakim jest cukrzyca ciążowa.
Cukrzyca ciążowa rozwija się na ogół między 24 a 28 tygodniem ciąży. W tym czasie prowadzi się badania mające na celu wykrycie tej choroby (doustny test tolerancji glukozy często określany krzywą cukrową). Jeśli jesteś ciężarną z grupy ryzyka, wspomniane badania powinnaś przeprowadzić już na początku ciąży.