dcsimg

Jak leczy się cukrzycę ciążową?

Po rozpoznaniu cukrzycę ciążową leczy się przede wszystkim odpowiednio dobraną dietą, która polega na redukcji objętości porcji pokarmowych, unikaniu słodyczy (cukrów prostych) i tłuszczów. Dlatego też po rozpoznaniu cukrzycy ciążowej powinnaś pozostawać pod ścisłą opieką zespołu diabetologiczno–położniczego, mającego doświadczenie w tej dziedzinie. Ten zaś powinien przeszkolić Cię w zakresie diety, samokontroli glikemii, a także sprawować nadzór nad płodem. Jeśli mimo przestrzegania zaleceń dietetycznych nie uda Ci się uzyskać odpowiednich poziomów glukozy (co oznacza, że wartości na czczo będą powyżej 90 mg/dl, a poposiłkowe powyżej 120 mg/dl), powinnaś rozpocząć leczenie insuliną. 
Pamiętaj, że prawidłowa dieta oraz uzyskanie normoglikemii (poziomu cukru jak u zdrowej kobiety) pozwala na znamienne zredukowanie częstotliwości wszystkich wymienionych powikłań oraz zwiększa szansę na urodzenie zdrowego maleństwa.

Jeśli znalazłaś się w nowej sytuacji, jesteś w ciąży i rozpoznano u Ciebie cukrzycę ciążową, na pewno jesteś przestraszona. Pamiętaj jednak, że zespół diabetologiczny (lekarz diabetolog, pielęgniarka, dietetyk) pomoże Ci uzyskać prawidłowe poziomy cukru we krwi, natomiast lekarz ginekolog–położnik będzie czuwał nad prawidłowym rozwojem Twojego dziecka. Nie zaniedbuj wizyt u obu specjalistów. To bardzo ważne zarówno dla Ciebie, jak i dziecka, którego się spodziewasz.