dcsimg

Jak postępować po porodzie?

Monitorowanie glikemii
Po urodzeniu dziecka monitorowanie glikemii jest zwykle konieczne przez 7–10 dni. Po porodzie zmienia się metabolizm węglowodanów, dlatego teraz powinnaś oznaczać poziom cukru we krwi:
• na czczo
• 2 godziny po głównych posiłkach.

Prawidłowa glikemia powinna wynosić:
• na czczo mniej niż 110 mg/dl (6,1 mmol/l)
• 2 godz po posiłku mniej niż 135 mg/dl (7,5 mmol/l)

W sytuacji, kiedy Twoje wyniki przekraczają podane normy poziomu cukru, skontaktuj się z lekarzem diabetologiem. Jeżeli po 7–10 dniach Twoje wyniki są w normie, możesz zaprzestać pomiarów cukru na glukometrze.

UWAGA! Około 6 tygodni po porodzie powinnaś wykonać doustny test obciążenia glukozą (75 g glukozy). Skierowanie na badanie otrzymasz od lekarza POZ, ginekologa lub diabetologa. Test pozwoli ocenić, czy po ciąży przemiana węglowodanów w Twoim organizmie przebiega prawidłowo. Wykonanie testu jest bardzo ważne, nie zapomnij o tym!

Następna ciąża
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnej ciąży także wystąpi u Ciebie cukrzyca ciążowa. Nie stanowi to jednak żadnego przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Jeśli rozpoznano u Ciebie cukrzycę ciążową, w każdej następnej ciąży zaraz po jej potwierdzeniu przez lekarza ginekologa wykonaj test obciążenia glukozą 75 g.

Właściwa dieta
Po porodzie możesz zaprzestać stosowania specjalnej diety cukrzycowej. W przypadku karmienia piersią kaloryczność Twojej diety powinna wynosić 2000–2600 kcal dziennie. Zwiększenie kaloryczności diety o 200–400 kcal w stosunku do diety w ciąży sprawi, że Twój pokarm będzie dla dziecka bardzo wartościowy. Przyjmij zasadę spożywania częstych, ale małych posiłków. Co jakiś czas możesz też sięgać po coś słodkiego. Pamiętaj jednak, aby nie były to sporych rozmiarów porcje słodyczy. O szczegółach dotyczących najlepszej dla Ciebie diety w okresie karmienia opowie Ci położna.
Karmienie piersią jest szczególnie zalecane u matek z cukrzycą ciążową. Leczenie insuliną nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Karmienie piersią zmniejsza częstość zachorowania na cukrzycę typu 1 u dzieci, chroni je również przed nadwagą i otyłością.

Czy jak będę leczona w ciąży insuliną, to znaczy,
że do końca życia tak będzie?

Nie, w większości przypadków (ponad 90%) insulinoterapię przerywa się od razu po porodzie lub stopniowo w ciągu kilku dni, w zależności od dawki insuliny.

Czy w następnej ciąży też będę miała cukrzycę ciążową?
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w następnej ciąży wynosi 30–84%. Przebycie cukrzycy ciążowej nie stanowi przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Należy jak najszybciej przy stwierdzeniu kolejnej ciąży wykonać test obciążenia glukozą 75 g.