dcsimg

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zagrożenia dla mojego dziecka, jeżeli ja choruję na cukrzycę ciążową?
Jeżeli nie stosujesz się do zaleceń i Twoje glikemie są powyżej wymaganych norm, to dziecku zagrażają:
• hipoglikemia (niedocukrzenie – zbyt niski cukier we krwi) po porodzie.
• makrosomia (za duże dziecko w stosunku do wieku ciążowego) i związane z tym trudności w przebiegu porodu.

U kobiet stosujących się do zaleceń te powikłania nie występują.

Czy moje dziecko będzie miało cukrzycę?
Nie, ale jeśli zalecenia dotyczące prawidłowego postępowania w przebiegu cukrzycy ciążowej nie będą przez Ciebie przestrzegane, to Twoje dziecko będzie mieć większe predyspozycje do rozwoju nadwagi i zespołu metabolicznego (nadmierna masa ciała, nadciśnienie tętnicze, nietolerancja glukozy, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi).

Czy po porodzie będę chorować na cukrzycę?
Jeżeli cukrzyca ciążowa została zdiagnozowana przed 24 tygodniem ciąży, a w szczególności w pierwszym trymestrze, to istnieje możliwość, że jest to cukrzyca typu 1 lub typu 2. Bywa tak, że cukrzyca ujawnia się po raz pierwszy w ciąży lub wcześniej, ale nie była zdiagnozowana. W takiej sytuacji może okazać się, że po urodzeniu dziecka nadal będziesz chorować na cukrzycę. Fakt wystąpienia cukrzycy ciążowej świadczy o tym, że istnieje ryzyko cukrzycy typu 2 u matki w latach późniejszych, ale nie zaraz po porodzie. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta w celu utrzymania należnej masy ciała istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Czy jak będę leczona w ciąży insuliną, to znaczy, że do końca życia tak będzie?
Nie, w większości przypadków (ponad 90%) insulinoterapię przerywa się od razu po porodzie lub stopniowo w ciągu kilku dni, w zależności od dawki insuliny.

Czy w następnej ciąży też będę miała cukrzycę ciążową?
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w następnej ciąży wynosi 30–84%. Przebycie cukrzycy ciążowej nie stanowi przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Należy jak najszybciej przy stwierdzeniu kolejnej ciąży wykonać test obciążenia glukozą 75 g.