dcsimg

Pomiar acetonu (ciał ketonowych)
i glukozy (cukru) w moczu

Dlaczego należy oznaczać ciała ketonowe w porannym moczu?
W porannej porcji moczu nie powinno być ciał ketonowych. Obecność acetonu i innych ciał ketonowych w moczu wskazuje na to, że Twój organizm głoduje, czyli Twoja dieta wymaga modyfikacji. Nawet jeśli ciała ketonowe obecne są w moczu zaledwie w ilości śladowej ( "+/–") jest to znak, że leczenie Twojej cukrzycy jest nieodpowiednie. Jak najszybciej zasięgnij porady lekarza diabetologa lub pielęgniarki

Cukier w moczu
Paski testowe do badania ciał ketonowych w moczu dają również możliwość oceny zawartości cukru. Jeżeli stężenie cukru we krwi przekracza wyznaczone normy, a w moczu pojawia się cukier lub jednocześnie aceton i cukier, natychmiast zgłoś się do Twojego diabetologa. Kiedy poziomy cukru we krwi są w normie, a stwierdzisz obecność cukru w moczu, nie jest to groźne. W ciąży taka sytuacja jest dopuszczalna.

Jak wykonać badanie?
Pomiar ciał ketonowych i glukozy w moczu wykonuj każdego poranka, najlepiej między 7:00 a 8:00. Badanie najlepiej wykonać, oddając strumień moczu bezpośrednio na pasek testowy. Badanie można wykonać także, zanurzając pasek w moczu oddanym do pojemniczka, najlepiej szklanego, łatwo go wyparzyć wrzątkiem po każdym badaniu. Wynik badania ciał ketonowych i cukru w moczu zanotuj w książeczce samokontroli.