W sytuacji, kiedy rozpoczęła się akcja porodowa, a Ty właśnie jesteś w domu i podałaś insulinę przedposiłkową, wypij sok, aby nie obciążać żołądka. Po przybyciu do szpitala poinformuj o tym lekarza, gdyż w takiej sytuacji otrzymasz glukozę dożylnie, aby uniknąć niedocukrzenia. Jeżeli czas przybycia do szpitala będzie się wydłużał, zjedz planowany posiłek.
Trudno określić, jak długo będzie trwał poród. Podczas porodu należy mierzyć poziom glukozy co 1–2 godziny. W okresie okołoporodowym lekarze, którzy są w szpitalu położniczym, przejmują prowadzenie insulinoterapii. Musisz jednak dokładnie poinformować zespół leczący, jaką insulinę, ile i o jakich porach wstrzykujesz.
Jeżeli sama będziesz mierzyła poziom glukozy, a glikemie będą za wysokie lub za niskie, poinformuj o tym położną lub lekarza. W zależności od sytuacji insulinoterapia może być kontynuowana we wstrzyknięciach podskórnych tak jak do tej pory lub dożylnie za pomocą pompy infuzyjnej. Podawanie insuliny dożylnie ma miejsce najczęściej wtedy, gdy przyjmujesz dość duże dawki insuliny. Lekarze będą dostosowywać dawkę insuliny w pompie infuzyjnej co 1–2 godziny, w zależności od wartości glikemii.
U kobiet z cukrzycą ciążową zabieg cięcia cesarskiego powinien być zaplanowany na godziny poranne, a do szpitala powinnaś być przyjęta wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg. Wstrzyknięcie wieczorne insuliny bazowej wykonujesz tak jak dotychczas.
Zapytaj lekarza o zasady spożywania posiłków wieczornych. Jeżeli anestezjolog nie zezwoli na spożycie kolacji, po podaniu insuliny w porze kolacji otrzymasz dożylnie kroplówkę z glukozy.
Po zabiegu cięcia cesarskiego zwykle przez dwa dni jest dieta „0”, czyli nie możesz spożywać żadnych posiłków. Zapotrzebowanie Twojego organizmu na energię jest uzupełniane kroplówkami z glukozą. Mierz glikemię kilka razy dziennie, przy nieprawidłowych poziomach poinformuj pielęgniarkę lub lekarza.
Źródła:
Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Praktyczna 2021. tom 7, nr 1.
Opracowanie powstało i jest spójne z elementem programu edukacyjnego „Słodkie Mamy”: Insulinoterapia informacje dla kobiet z cukrzycą ciążową. Autor opracowania: dr n. med. Barbara Katra, Klinika Chorób Metabolicznych Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.