Monitorowanie glikemii to samodzielne, wykonywane przez Ciebie pomiary cukru we krwi, przy użyciu glukometru. Glukometr jest prostym w obsłudze aparatem, który umożliwia kontrolę cukru we krwi w warunkach życia codziennego. Noś go zawsze ze sobą.
Od momentu, w którym rozpoznano u Ciebie cukrzycę, aż do porodu każdego dnia kilkakrotnie wykonywane przez Ciebie pomiary cukru we krwi pozwolą kontrolować Twoją cukrzycę. Wyniki wykonanych badań notuj w tej – przygotowanej dla Ciebie – książeczce samokontroli lub skorzystaj z aplikacji Contour® Diabetes i Sweet Pregna, aby łatwiej ocenić efekty leczenia. Więcej na temat aplikacji pomocnych w leczeniu cukrzycy ciążowej przeczytasz tutaj.
Podczas wizyty u diabetologa na podstawie zapisanych przez Ciebie pomiarów cukru i notatek, lekarz będzie podejmował decyzje związane z leczeniem cukrzycy. Na wizytę
u diabetologa zawsze zabieraj ze sobą książeczkę samokontroli.
Przygotuj:
Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem i dokładnie je osusz. Czystość rąk ma ogromny wpływ na dokładność pomiaru. Rozgrzanie dłoni ciepłą wodą powoduje, że uzyskanie odpowiedniej wielkości kropli krwi jest bardzo proste.
Za pomocą nakłuwacza Microlet Next nakłuj z boku opuszkę palca (dowolny palec).
Nakłucie opuszki palca jest praktycznie bezbolesne pod warunkiem, że masz prawidłowo dobraną w nakłuwaczu głębokość nakłucia i przed każdym pomiarem zmieniasz lancet (igłę w nakłuwaczu). Zapytaj pielęgniarkę diabetologiczną, jak wykonać te czynności, szczegółowe informacje znajdziesz także w instrukcji obsługi glukometru i nakłuwacza.
Pamiętaj o prawidłowej technice wykonania pomiaru cukru
Główne przyczyny zafałszowania wyników pomiaru na glukometrze to:
● brudne ręce,
● silne uciskanie opuszki palca, aby uzyskać kroplę krwi,
● dezynfekcja dłoni spirytusem przed wykonaniem badania cukru.
Nie popełniaj tych błędów!
Poziom cukru we krwi powinnaś mierzyć 6 razy dziennie:
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2021 roku.
Twoje cukry powinny mieścić się w zakresie: | |
---|---|
na czczo i przed posiłkami |
70-90 mg/dl (3,9-5,0 mmol/l) |
1 godzinę po rozpoczęciu posiłku |
poniżej 140 mg/dl (<7,8 mmol/l) |
lub 2 godziny po posiłku |
poniżej 120 mg/dl (<6,7 mmol/l) |
między 2.00 a 4.00 w nocy |
70-90 mg/dl (3,9-5,0 mmol/l) |
Jeżeli Twoje wartości glikemii przekraczają powyższe normy, jak najszybciej skontaktuj się z diabetologiem.
Źródła:
Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Praktyczna 2021. tom 7, nr 1.
Opracowanie powstało i jest spójne z elementem programu edukacyjnego „Słodkie Mamy”: Książeczka samokontroli dla kobiet z cukrzycą ciążową. Autorzy opracowania: dr n. med. Barbara Katra, Klinika Chorób Metabolicznych Szpital Uniwersytecki w Krakowie; prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, Katedra i Klinika Chorob Metabolicznych, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum; prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.