Planowanie diety w ciąży powikłanej cukrzycą jest łatwe. Musisz tylko zapamiętać kilka prostych zasad, które ułatwią przygotowanie zbilansowanych posiłków:
Zazwyczaj w diecie kobiet ciężarnych z cukrzycą planuje się trzy posiłki główne (śniadanie, obiad i kolacja) oraz 3-4 mniejsze przekąski. Ustal z dietetykiem (lekarzem, pielęgniarką) Twój indywidualny plan żywieniowy i optymalną liczbę posiłków. Dzień rozpocznij od małego śniadania, a po 3 godzinach zjedz drugie śniadanie.
Jedz posiłki co 2-3 godziny. Ważne, aby posiłki były spożywane regularnie o stałych porach dnia. Ułatwia to utrzymanie prawidłowego stężenia cukry we krwi. Nie pomijaj żadnego posiłku. Jeśli zaplanowany posiłek jest dla Ciebie zbyt obfity, zjedz mniejszą porcję. Pozostałe produkty wykorzystaj w kolejnych posiłkach. Możesz także zamienić kolejność posiłków, a dwudaniowy obiad rozłożyć na dwa posiłki. Jedz powoli, bez pośpiechu. Szybkie jedzenie niekorzystnie wpływa na tempo wzrostu glikemii (cukru we krwi). Staraj się nie spożywać posiłków przed telewizorem ani w czasie pracy przy komputerze.
Do przyrządzania potraw możesz stosować różne techniki kulinarne: gotowanie (w wodzie i na parze), pieczenie (w naczyniu, folii, rękawie), duszenie i krótkie smażenie. Smażenie w dużej ilości lub w głębokim tłuszczu zwiększa zawartość tłuszczu w gotowym daniu. Stają się przez to bardziej kaloryczne i trudniej strawne.
PAMIĘTAJ! Nie gotuj zbyt długo kasz, ryżu i makaronów. Ugotowane al dente, czyli „lekko twarde” mają niższy indeks glikemiczny. Sugestie dotyczące czasu gotowania są zawsze podane na opakowaniu.
Źródła:
Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Praktyczna 2021. tom 7, nr 1.
Opracowanie powstało i jest spójne z elementem programu edukacyjnego „Słodkie Mamy”: Zalecenia żywieniowe dla kobiet z cukrzycą ciążową. Autorzy opracowania: dr inż. Danuta Gajewska, Katedra Dietetyki, Wydział Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie; mgr Paulina Kęszycka, Katedra Dietetyki, Wydział Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie; dr n. med. Barbara Katra, Klinika Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ul. Macieja Jakubowskiego.
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.